10. Zapowiedź Nintendo Switch 2/Pro/Super


Od ponad dwóch lat mówi się o następnej lub mocniejszej wersji konsoli Nintendo Switch. Pomimo faktu, że sama firma dementuje plotki i jasno odpowiada, że nie planuje takiego urządzenia, gracze zdają się w to nie wierzyć. Pogłoski mówią o mocniejszym doku, mającym wspierać rozdzielczość 4K czy zupełnie nowym ekranie OLED.

Trochę czasu minie, zanim konsole nowej generacji Playstation 5 i Xbox Series X/S wyprą swoje poprzedniki, jednak nie zmienia to faktu, że Switch pomimo bycia konsolą hybrydową nie zachwyca specyfikacją techniczną, a mimo tego sprzedaje się świetnie. Wiele osób jednak z przyjemnością przywitało by mocniejszą wersje.
9. Sony zapowiada swoją wersję Xbox Game Pass


Abonament dla konsol Xbox oraz komputerów osobistych od firmy Microsoft był strzałem w dziesiątkę i wiele osób chętnie wykupiłoby taką usługę na konsolach Sony. Wszak dostęp do biblioteki ponad 100 gier w cenie około 50 zł z punktu widzenia konsumenta jest świetną okazją.

Szczególnie że głównym atutem PlayStation jest duża ilość świetnych gier na wyłączność, które mogłyby być dostępne od dnia premiery w ofercie usługi. Mogłoby to ucieszyć szczególnie osoby z naszego kraju, ponieważ w Polsce nie mamy dostępu do takich usług jak Playstation Now, które w cenie miesięcznego abonamentu pozwala nam korzystać z potęgi streamingu i ogrywać gry z PlayStation na naszym komputerze osobistym.
8. Jeszcze mocniejsza pozycja streamingu


Dzięki takim usługom jak GeForce Now czy Google Stadia strumieniowanie gier na swój telefon, czy komputer już nikogo nie dziwi. Sam często korzystam z usługi od firmy Nvidia i uważam, że to prawdziwa rewolucja. Możliwość uruchomienia prawie każdej posiadanej przez nas gry, jeśli tylko mamy dostęp do internetu jest czymś świetnym.

Być może inne firmy zauważą potencjał tej technologii i zaczną w tej formie udostępniać swoje produkcje. Nvidia w końcu bardzo mocno promuje swoją technologię przez wykorzystanie technologii RTX - każdy tytuł, który posiada wsparcie dla śledzenia promieni, jest dostępny w usłudze.

Google również zdaje się wychodzić na prostą, nie skupiając się jedynie na ekskluzywnych treściach, a przede wszystkim na poprawieniu komfortu korzystania z usługi.7. Wzrost cen podzespołów komputerowych


Globalna pandemia wciąż daje znać o sobie, chociażby przez fakt, że gracze wciąż czekają, aby otrzymać nowe karty graficzne RTX z serii 30. Podobna sytuacja jest z nowymi konsolami, które przez brak regularnych dużych dostaw osiągają ogromne kwoty na aukcjach w serwisach internetowych.

To jednak niewielka część problemów, jak niedawno odkryto, laptopy wyposażone w najnowsze układy graficzne RTX z serii 30., świetnie nadają się do kopania kryptowalut, przez co są masowo wykupowane ze sklepów przez górników.

Sytuacja, może się nie poprawić aż do końca roku, a jak dobrze wiemy, zapotrzebowanie na sprzęt jest ogromne, co z całą pewnością może spowodować wzrost cen za podzespoły i laptopy. Jedną z firm, która już teraz zapewniła o wzroście cen, jest ASUS.6. Kolejne zakupy Xbox Games Studios


Po zakupie przez Microsoft spółki Zenimax Media i firmy wydawniczej Bethesda krążą pogłoski, że nie jest to ostatnie przejęcie. Amerykański gigant planuje kolejne zakupy i dużo mówi się, o twórcach niebieskiego jeża, czyli firmie SEGA, jednak do tej pory żadne informacje nie zostały potwierdzone.

Bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada zakup wydawcy Deep Silver, czyli jednej ze spółek należącej do Koch Media, którzy wydali między innymi Metro Exodus czy Saints Row IV.5. Sony idzie na zakupy


Od lat gracze proszą Sony, aby wykupiło od Konami prawa do marki Metal Gear Solid i oddało je w ręce Hideo Kojimy. Po informacji, że Bethesda stanie się częścią Xbox Games Studios, za pośrednictwem social mediów użytkownicy, prosili Sony o zakup tej japońskiej firmy kojarzonej ostatnio z grami hazardowymi, Pachinko.

Nie da się ukryć, że takie marki jak Castlevania, Metal Gear Solid, Contra czy Silent Hill wzmocniłyby pozycje PlayStation na rynku. Pamiętajmy, że od jakiegoś czasu krążą plotki o tym, że Bluepoint Games, czyli twórcy świetnych Remake’ów Shadow of The Collossus oraz Demon’s Soul’s pracują nad odświeżeniem pierwszej odsłony Metal Gear Solid.
4. Stare konsole dalej będą sprzedawać się świetnie


Start nowych konsol, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S był całkiem udany, jednak jak zawsze w przypadku nowych konsol biblioteka gier na początku nie jest zbyt obszerna. Biorąc pod uwagę panującą sytuację na świecie oraz niedobór sprzętu w sklepach, może to doprowadzić do sytuacji, w której konsole starej generacji będą dalej świetnie się sprzedawały.

W końcu zarówno Sony jak i Microsoft wspominali, że planują wspierać stare platformy przynajmniej przez kolejne 2 lata. Producenci gier zdają się z tego korzystać, oferując swoje nowe tytuły na PlayStation 4 oraz Xbox One z obietnicą późniejszej aktualizacji do wersji na następną generację.

Sony już zapowiedziało, że część z ekskluzywnych tytułów marki pojawi się również na Playstation 4.3. Opóźnienia premier


Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy branży – Jason Schreier informował, że w 2021 roku czeka nas masa przesuniętych premier, spowodowaną oczywiście pandemią koronawirusa i przejściem na pracę zdalną, która spowalnia proces twórczy.

Niewykluczone, że na największe premiery będziemy musieli poczekać nawet do 2022 roku. Lista opóźnionych tytułów, jest dość długo, ale warto wspomnieć o Far Cry 6, Prince of Persia Remake, Hogwarts Legacy czy The Lord of the Rings: Gollum.
2. Powstanie masa klonów Among Us i Animal Crossing


Ubiegły rok był bardzo ciekawy pod względem gier skupiających się na rozgrywce wieloosobowej, bowiem wtedy właśnie wzrosło zainteresowanie Among Us, które jest inspirowane towarzyską grą Mafia, w której musimy odnaleźć zabójcę szybciej, niż zdąży zabić wszystkich graczy.

Doprowadziło to do sytuacji, że planowany wcześniej sequel gry został anulowany, a twórcy skupili się na rozwoju obecnego już na rynku Among Us. Dodatkowo tytuł doczekał się wydania na Nintendo Switch.

Z kolei Animal Crossing sprzedało się w ponad 26 milionach kopii i było nominowane do miana najlepszej gry roku, nie zdziwiłbym się gdyby nagle pojawiła się masa gier na podobnej zasadzie.

Przypomnijmy, że parę lat, temu była moda na gry Battle Royale, która doprowadziła do powstania masy podobnych do siebie tytułów takich jak Fortnite, Apex czy Call of Duty Warzone.
1. Epic Games Store rośnie w siłę


Osobiście nie rozumiem niechęci do tej platformy. Trzeba jednak przyznać, że pomimo dość agresywnej polityki firmy związanej z kupowaniem gier na wyłączność, jest to opłacalna droga - zarówno dla konsumenta jak i sklepu.

Widać, że Epic stara się zdominować rynek i osobiście uważam, że gracze powinni się tylko z tego cieszyć. Jak nauczyliśmy się już z przeszłości, odrobina konkurencji nigdy nie zaszkodzi, a dzięki temu my gracze możemy tylko zyskać na rozwoju obydwu platform pod względem funkcjonalności i funkcji.

A to, że każda większa firma ma swój tzw. Launcher jest rzeczą, do której trzeba się przyzwyczaić. Chyba już mało kto pamięta trudne początki Steam’a i protesty graczy związane z przypisywaniem gier do konta.