Jeśli ominął was fenomen tej gry to pozwólcie, że przybliżę, o co chodzi. Among Us to produkcja studia Innersloth z 2018 roku. Akcja gry dzieje się w kosmosie na jednej z trzech map - statek kosmiczny, planeta lub stacja badawcza. Maksymalnie dziesięciu graczy dostaje losowo wybrane przez grę zadania do wykonania, jednak między nimi jest 3 zabójców (liczbę zabójców można dostosować wedle upodobań). Rozgrywka polega na wskazaniu i eliminacji zabójców poprzez głosowanie.
Co jest najlepszym elementem rozgrywki to to, iż tylko zabójca wie kto jest innym mordercą - reszta załogi jest nieświadoma. Zabójcy osiągają zwycięstwo w momencie eliminacji większości załogi, jednak gracz pozbawiony życia nie kończy rozgrywki. Pod postacią duszka może dalej wykonywać zadania i zbliżać drużynę do zwycięstwa, jednak duchy nie mówią i nie mogą wskazać swojego zabójcy - jest to najważniejsza zasada gry. Jeśli załoga wykona wszystkie zlecenia lub wyeliminuje zabójców - wygrywa. 
Gra jest banalnie prosta, posiada bardzo prostą grafikę oraz interfejs. Zadania, które wykonujemy w grze są łatwymi zagadkami logicznymi, dzięki czemu każdy bardzo szybko załapie co ma robić. Dodatkowo w rozgrywce bardzo pomaga komunikacja głosowa poprzez komunikator np. Discord. I tu przechodzimy do meritum - celem gry jest przekonanie innych graczy, że nie jest się mordercą. W jaki sposób? Jeśli jesteś złoczyńcą musisz kłamać, im lepiej ci to wychodzi, tym dłużej przeżyjesz. Spotkałem się z wieloma taktykami - od ostrego ataku na niewinną osobę, poprzez ciche obserwowanie jak inni gracze wkopują sami siebie. Rozgrywka jest pierwszorzędna, jednak może zniszczyć nie jedną znajomość jak gra w Monopoly.   
Jak to mówią, geniusz tkwi w prostocie i właśnie to sprawiło, że gra po dwóch latach od premiery bije rekordy popularności. Jeśli dodać do tego cenę 17 zł na platformie Steam oraz możliwość gry za darmo na telefonie to mamy sukces murowany. W sierpniu gra na platformie streamingowej Twitch została jednym z najbardziej popularnych tytułów posiadając 183 tysiące oglądających. Myślicie, że to dużo? Twórcy odnotowali ponad półtora miliona graczy na smartfonach oraz Steam. Gratulujemy producentom tak wielkiego sukcesu i czekamy na dalszy rozwój Among Us