Diablo IV wciąż powstaje i jak twierdzi Blizzard — prace idą zgodnie z planem, mimo tego, że aktualnie firma skupia się na przygotowaniu aktualizacji i poprawek do swoich gier, które mają trafić jeszcze przed Świętami. Po pierwsze zmieniona zostanie idea mocy Przodków, Demonów i Aniołów. Twórcy wsłuchali się w głos fanów i zauważyli, że ilość wkładanego wysiłku nie jest proporcjonalna do otrzymywanej nagrody.  Aby uzyskać konkretne, niewielkie premie, gracze musieliby prawdopodobnie nosić ze sobą kilka dodatkowych elementów wyposażenia – każdy z innym współczynnikiem mocy Przodków/Demonów/Aniołów. 

Dlatego deweloperzy wprowadzą system zarządzania statystykami, przez co gracze będą osiągać konkretne progi, które pozwolą lepiej dopasować przedmioty do wybranego stylu gry. Zmiany dotkną także przedmioty legendarne, które aktualnie za bardzo wpływają na moc postaci.  Autorzy chcą, aby to wybrane konfiguracje miały wpływ na rozgrywkę, a nie używane itemy.

Rozbudowy doczeka się także system zdolności, który okazał się zbyt uproszczony. Teraz przybierze formę rozbudowanego drzewka rozwoju, które będzie składać się z licznych węzłów. 
Górna część to miejsce na wydanie punktów zdolności, natomiast dolna część poświęcona jest pasywnym punktom, które nie są powiązane z konkretnymi zdolnościami. Co ważne, gracze nie będą mogli odblokować każdego węzła drzewka zdolności. Aktualnie deweloperzy chcą, aby do końcowego etapu gry gracz miał zapełnione 30-40% węzłów, co pozwoli rozwijać postacie na wiele sposobów.   

Ostatnią nowością, którą autorzy zechcieli się podzielić, jest system zaklinania. Polega on na tym, że zdolności postaci np. czarodziejki będzie można umieścić w dwóch miejscach: miejscu na zdolność aktywną, z której mogą korzystać wszystkie klasy oraz miejsce na zaklęcie. Umieszczając zdolność w tym drugim, postać zyska dostęp do dodatkowej mocy.


 


Deweloperzy przygotowali poglądowy przykład. Zdolność Meteoryt pozwala czarodziejce przyzwać z nieba płonącą skałę. Umieszczając tę zdolność w miejscu na zaklęcie, nie będzie możliwe kontrolowanie meteorytów, ale od czasu do czasu będą one spadać na wrogów.