Być może trudno w to uwierzyć, ale Grand Theft Auto Online będący jednym z najpopularniejszych tytułów multiplayer, stanowi część Grand Theft Auto V, które w tym roku skończy 8 lat. Zarówno kampania jak i tryb wieloosobowy zadebiutowały 17 września 2013 r. na PlayStation 3 i Xboksie 360, jako ostatni duży tytuł third-party, wydany na te konsole. 
Jednak już wkrótce GTA Online na tych platformach oficjalnie przejdzie do historii, ponieważ studio Rockstar Games ogłosiło, iż 16 grudnia 2021 serwery na konsolach siódmej generacji zostaną wyłączone. 

Wraz z wprowadzaniem kolejnych aktualizacji i kontynuowaniem wsparcia dla Grand Theft Auto Online na PlayStation 4, Xbox One i PC, a także przygotowaniem do jesiennej premiery nowych, rozszerzonych i ulepszonych wersji Grand Theft Auto V i Grand Theft Auto Online na PlayStation 5 i Xbox Series X | S – wersje GTA Online na PlayStation 3 i Xbox 360, w tym śledzenie statystyk witryny za pośrednictwem Rockstar Games Social Club, zostaną oficjalnie zamknięte 16 grudnia 2021 r. Ponadto Shark Cash Karty do GTA Online nie będą już sprzedawane na wersje na PS3 i Xbox 360 po 15 września 2021 roku. Te zmiany dotyczą wyłącznie wersji GTA Online na PS3 i Xbox 360 i nie będą miały wpływu na dostęp ani postępy w trybie fabularnym Grand Theft Auto V. Ponadto śledzenie statystyk witryny za pośrednictwem Rockstar Games Social Club oraz inne funkcje dla wybranych tytułów na PS3 i Xbox 360 zostaną wyłączone 16 września 2021 r. Obejmują one: tryb online dla wielu graczy i tabele wyników dla wersji Max Payne 3 na PS3 i Xbox 360, śledzenie statystyk witryny dla wersji L.A. Noire na PS3 i Xbox 360.  Wszystkie te zmiany nie będą miały wpływu na dostęp ani postępy w trybie fabularnym w żadnym z tych tytułów na żadnej z platform. Chcielibyśmy podziękować społeczności GTA Online za nieustające wsparcie i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak gracze kontynuują swoją podróż po Los Santos z nami na nowych platformach.