W nowym rozszerzeniu Nemesis gracze mogą dodać do galaktyki jeszcze więcej niepewności i zamętu. Oczywiście, można wybrać sprawiedliwość i pokój, zostając Opiekunem Galaktycznym, ale można również siać zniszczenie i zostać najgroźniejszym graczem w całej galaktyce, jeżeli chcemy podążać ścieżką Zmory

Niezależnie od tego, w jaki sposób gracze będą dążyć do osiągnięcia władzy, sławy i bogactwa, dzięki nowemu dodatkowi, od teraz będą mieli jeszcze większą kontrolę nad rozgrywką.
Poniżej prezentujemy skróconą listę nowości:


- Siewca zniszczenia - od teraz nic nie stoi nam na przeszkodzie, abyśmy stanęli na czele budzącej postrach kosmicznej dyktatury, zdolnej do pochłonięcia całej galaktyki w imię swojej potęgi.  Wraz z rozwojem naszego imperium uzyskamy dostęp do niszczycielskich bonusów, które umożliwią sprawne przełamanie oporu i impasu. 

- Rola Opiekuna galaktycznego - jak się okazuje, nie musimy wcale siać zniszczenia. Równie dobrze możemy przekonać do siebie galaktyczną społeczność, aby mianowała nas opiekunem, mającym we władaniach specjalne narzędzia do neutralizowania zagrożenia. Specjalne przywileje, uprawnienia i wyposażenie są do naszej dyspozycji, a gdy kryzys zostanie zażegnany, możemy zrzec się osiągniętych praw lub wykorzystać je, aby zbudować swoje własne galaktyczne imperium.

- Szpiegostwo - dodatek Nemesis pozwoli nam także na wysyłanie emisariuszy na tajne misje lub działania kontrwywiadowcze na terenie wroga. Kluczem do zdobycia najpilniej strzeżonych tajemnic oponentów jest kłamstwo i podstęp. W miarę rozwoju umiejętności szpiegostwa otrzymamy dostęp do nowych operacji, takich jak sabotaż bazy gwiezdnej, pozyskanie operatora czy kradzież technologii. Dobrze rozegrana kampania oszczerstw i incydentów dyplomatycznych sprawi, że nikt nie zorientuje się w twoich politycznych gierkach.

- Nowe statki - Rozszerzenie wprowadzi do gry kolejne modele statków kosmicznych, inspirowanych dotychczasowymi osiągnięciami gatunku Sci-Fi. Zestaw kilku nowych skórek powinien pozwolić na jeszcze mocniejsze podkreślenie swojej pozycji w galaktyce.


Stellaris: Nemesis jest już dostępne na komputerach. Na konsolach Xbox One/Series oraz Playstation 4/5 dodatek zadebiutuje w późniejszym terminie.