Oficjalne konto w serwisie Twitter, reprezentujące popularną platformę do prowadzenia transmisji wideo na żywo Twitch, właśnie udostępniło informację o usunięciu elementu ważnego dla całej społeczności tej witryny.

Mowa o jednej z najpopularniejszych i najchętniej używanych emotek — PogChamp, opisującej zachwyt i ekscytację wydarzeniem lub niesamowitą akcją na streamie.

Decyzja amerykańskiej firmy niezwykle zadziwiła cały internet. Dlaczego tak kultowa emotka zniknęła z serwisu? Jak twierdzi Twitch, należało podjąć taką decyzję z pewnych ważnych przyczyn.W pierwszym wpisie czytamy:

„Podjęliśmy decyzję o usunięciu emotki PogChamp po wypowiedziach twarzy emotki, które zachęcały do dalszej przemocy po tym, co wydarzyło się dzisiaj w Kapitolu”.

O co chodzi z "wypowiedziami po wydarzeniach w Kapitolu"? Ryan 'Gootecks' Gutierrez to profesjonalny gracz w Street Fightera, kiedyś streamer, a obecnie współzałożyciel Cross Counter TV, a co najważniejsze w tej historii, również postać, która znajduje się na emotce PogChamp.

W całej tej sprawie chodzi o to, że według platformy Twitch, Ryan poprzez wpis na Twitterze swoją wypowiedzią miał nawoływać do dalszej eskalacji przemocy w zamieszkach i protestach w Kapitolu związanymi z wyborami na prezydenta w USA.
Protesty na Kapitolu odbywają się nieprzerwanie od 5 stycznia tego roku, co istotne w pewnym momencie wściekły tłum protestujących zaczął maszerować i podjął próbę szturmu oraz wdarcia się do budynków kongresu Stanów Zjednoczonych.

Było do przewidzenia, że w wyniku całej akcji oprócz aktów wandalizmu pojawią się również osoby ranne, a nawet ofiary śmiertelne. Po większą ilość informacji o sytuacji mającej właśnie miejsce w USA zapraszamy do odpowiedniej strony na Wikipedii.

Właśnie do jednej z ofiar śmiertelnych odniósł się Ryan Gutierrez. Wpis, który najbardziej wzburzył platformę Twitch i odebrała go jako nawoływanie do przemocy, prezentujemy poniżej.„Czy pojawią się niepokoje społeczne [red. protesty, zamieszki] dla kobiety, która została dziś stracona w Kapitolu, czy też #MAGAMartyr umrze na próżno?
Film [red. z wydarzenia] zostanie wkrótce opublikowany na (zbanowane kropka wideo) i (opór kropka wideo) i jest dość makabryczny”.W kolejnych Tweetach platforma Twitch dodaje:

„Chcemy, aby sentyment i wykorzystanie Pog były nadal żywe — jego znaczenie to coś więcej niż przedstawiona postać lub obrazek sam w sobie — i zajmuje duże miejsce w kulturze Twitch. Nie możemy jednak z czystym sumieniem nadal umożliwiać wykorzystywania tego obrazka”.

Sprawa jest bardzo kontrowersyjna nawet na streamach dużych twórców, niezwiązanych bezpośrednio z PogChampem. Wielu użytkowników twierdzi, że Twitch dopisuje nieistniejące znaczenie do słów Ryana i domaga się przywrócenia emotki.

Pojawiły się nawet opinie widzów mówiące o ograniczaniu wolności słowa, uwzięciu się na Ryana Gutierreza czy o tym, że platforma Twitch nie jest apolityczna i swoją dzisiejszą decyzją udowodniła, że wspiera jedną ze stron konfliktu politycznego w USA.

Jednak jak na ten moment, amerykańska platforma postanowiła nie uginać się pod presją użytkowników serwisu i pozostać przy swojej decyzji. Jak zapewnia ostatni wpis w serwisie Twitter, wkrótce na miejsce słynnego PogChampa trafi zupełnie nowa emotka, stworzona w kooperacji ze społecznością:

„Będziemy współpracować ze społecznością, aby zaprojektować nową emotkę na najbardziej hype'owane momenty na Twitchu”.

Cała sytuacja niewątpliwie jest kontrowersyjna i rozwojowa. Gdy w sprawie pojawią się dodatkowe informacje, zaktualizujemy wpis — wszystkich zainteresowanych zachęcamy do uważnego śledzenia tego newsa.