W serwisie Twitter użytkownik Jules Urbach, szef firmy zajmującej się zaawansowaną grafiką 3D i rozwojem tej technologii, opublikował wyniki testów nowej karty graficznej Nvidia Ampere. W programie do sprawdzania wydajności sprzętu OctaneBench układ nazwany A100 osiągnął rekordowy wynik 446,03 punktów OB4. Jest to najwydajniejszy podzespół, jaki kiedykolwiek został przetestowany przy użyciu tego oprogramowania.


Testy zostały przeprowadzone w taki sposób, że podzespół musiał wygenerować zaawansowany obraz 3D, ale bez użycia technologii śledzenia promieni, Ray Tracing. Rezultaty przedstawione przez Julesa informują, że najlepsza karta graficzna oparta o architekturę Ampere będzie o około 43% wydajniejsza od RTX 2080Ti, czyli aktualnie najszybszego podzespołu do gier, przeznaczonego na rynek konsumencki. Nie wszystko jest jednak takie proste. Wiele osób zauważyło, że omawiane testy zostały wykonane na próbnej wersji najwydajniejszego egzemplarza. Testowa karta graficzna została wyposażona w prawie 40 GB pamięci VRAM i niestandardowe, bardzo wydajne chłodzenie. Taki podzespół oprócz tego, że byłby dużo wydajniejszy, bez wątpienia kosztowałby nieporównywalnie więcej niż wspomniany RTX 2080Ti.

Nie sposób teraz stwierdzić, jaką moc będą prezentować produkty, które ostatecznie trafią na rynek konsumencki. Nie wiadomo również, jak będzie wyglądać wydajność egzemplarzy z niższej półki cenowej. Pozostaje mieć nadzieję, że Nvidia zadba o to, aby do klientów nie trafiły „odgrzewane kotlety”, a sam sprzęt będzie oferować wyniki zbliżone do testowego egzemplarza.
  
Jeżeli różnica w wydajności, w porównaniu do poprzedniej generacji kart graficznych będzie niewielka, z pewnością wpłynie to w znacznym stopniu na wyniki sprzedażowe Ampere.

Źródło: Nvidia, Twitter