W 2016 r. posiadacze PlayStation 4 otrzymali dedykowane ich konsoli okulary wirtualnej rzeczywistości - PlayStation VR. Te trafiły do 5 milionów odbiorców, dlatego fani po premierze nowej konsoli zaczęli się zastanawiać, czy sprzęt będzie kompatybilny z tym akcesorium.

I faktycznie Sony zadbało o taką możliwość i po zakupie konsoli można wystąpić o darmowe przysłanie specjalnej przejściówki - PlayStation Adapter, dzięki której zarówno PlayStation VR jak i kamera od PlayStation 4 będą działać z PS5.

Jednak wkrótce nie będą one potrzebne, ponieważ właśnie Sony zapowiedziało, że PlayStation 5 otrzyma własny model okularów VR. Jednak jak twierdzi Sony, prace wciąż trwają i sprzęt z pewnością nie zadebiutuje w 2021 r. Jednak jakiś czas temu do Sieci trafił koncept, jak może wyglądać nowy model.
Aczkolwiek już teraz wiadomo, że nowy PS VR otrzyma dedykowany kontroler, który będzie zawierał niektóre kluczowe funkcje pada DualSense.
Ponadto Sony chce uprościć konfigurację sprzętu, dlatego kolejne okulary podłączymy do konsoli za sprawą jednego przewodu.