Jakiś czas temu, sklep internetowy PlateStation5.com mający w swojej ofercie różne wzory i kolory paneli wymiennych do najnowszej konsoli Sony, był zmuszony zmienić nazwę na CustomizeMyPlates.com. Japoński producent wystosował oficjalne pismo, w którym twierdzi, że adres serwisu jest zbyt podobny do nazwy wspomnianego urządzenia do gier.

Sklep istnieje krótko, ale już teraz cieszy się dużą popularnością, głównie przez atrakcyjną cenę produktów, nie chciał więc żadnych problemów, dlatego też szybko zmieniono nazwę. Jednak Sony chciało więcej.

Jak informuje CustomizeMyPlates (dawniej PlateStation5), japoński gigant wymusił na serwisie zaprzestanie sprzedaży. Jest to o tyle ciekawe, że bardzo dużo klientów zamówiło już przedpremierowo swoje panele. Ponadto, jak twierdzi zarząd sklepu, przed rozpoczęciem działalności, aspekty prawne zostały dogłębnie przeanalizowane:


"Przed wprowadzeniem na rynek dołożyliśmy należytej staranności i byliśmy zdania, że ​​skoro Sony ma tylko oczekujące patenty na panele czołowe, nie będzie problemu. Jednak już po jednym dniu działania naszej witryny internetowej prawnicy Sony poprosili nas o zmianę naszej nazwy (wówczas PlateStation5) z powodu naruszenia znaków towarowych. Myśleliśmy, że ta zmiana wystarczy, aby wszyscy byli zadowoleni, i szczerze mówiąc mieliśmy taką nadzieję, ponieważ byliśmy już w trakcie opracowywania naszych produktów".


Zmiana nazwy jednak nie wystarczyła. Sony wymusiło na sklepie bezwzględne wstrzymanie sprzedaży wymiennych elementów.


"Ale potem prawnicy Sony powiedzieli nam, że to ich opinia, własność intelektualna Sony rozciągnęła się na panele czołowe i że jeśli nadal będziemy je sprzedawać i rozprowadzać w jakimkolwiek kraju, skończylibyśmy w sądzie. wszystko to wyszło na jaw wczoraj i teraz anulujemy i zwracamy wszystkie zamówienia na panele czołowe na całym świecie… Jesteśmy tym bardzo rozczarowani, ale nie mamy innego wyjścia".


Sklep jedynie co mógł zrobić to zwrócić pieniądze graczom na całym świecie i czekać cierpliwie na rozwój sytuacji. Na ten moment nie wiadomo czy Sony zamierza wypuścić na rynek oficjalne panele wymienne w różnych kolorach, więc decyzja Japończyków jest tym bardziej zastanawiająca.